Latvijas Sarkanais Krusts


Kurzemes komiteja piedalījās “Eiropas Solidaritātes Korpusa” apmācībās Austrijā
Pievienots: 14 May 2020.
LSK Kurzemes komitejas pārstāvis, brīvprātīgais jaunietis Jānis, no 9.-13. martam, piedalījās “Eiropas Solidaritātes Korpusa” apmācībās "Mobility Taster for Inclusion Organisations – Focus on Volunteering" Viennā, Austrijā, kopā ar dalībniekiem no Francijas, Polijas, Turcijas, Maķedonijas, Spānijas un Bulgārijas.

Apmācības bija par “Eiropas Solidaritātes Korpusa” projektiem, lielākoties uz piedāvātajām iespējām. Apmācību laikā tika iziets cauri projektu iesniegšanas soļiem, ar ko ir jāsāk un ko nav ieteicams darīt. Piemēram, kā iegūt ”Kvalitātes zīmi”, kas ir pirmais solis. Viena no apmācību metodēm bija izveidot savu organizāciju, atrast partnerorganizāciju un izveidot kopīgu brīvprātīgā darba projektu. Ejot cauri visiem projekta iesniegšanas soļiem tika dotas atbildes uz visiem jautājumiem, kas projekta rakstīšanas laikā būtu veidojušies. 


 
 
Viens no apmācību galvenajiem mērķiem bija izglītot dalībniekus par pieejamo finansējumu sociāli maznodrošinātiem jauniešiem un jauniešiem ar ierobežotām iespējām.

Pēc projekta, 9.maijā, notika arī “Zoom” sapulce, kuras laikā iegūtās zināšanas tika izplatītas. Tika stāstīts par kvalitātes zīmes iegūšanu, projektu iesniegšanas kārtību, tika atbildēts uz jautājumiem, kuri radās sapulces laikā.


 

Projekta laikā tika apmeklēta brīvprātīgo virtuve, kurā katru vakaru brīvprātīgie gatavo maltītes. Virtuves galvenie mērķi ir gan pabarot cilvēkus, gan palīdzēt cilvēkiem integrēties Austrijas sabiedrībā. 

 

Saņemam atbalstu no VUGD
Pievienots: 20 May 2020.


Sniedzot atbalstu Labklājības ministrija VUGD piegādā dezinfekcijas līdzekļus 132 sociālās aprūpes centriem visā Latvijā, tai skaitā arī LSK Kurzemes komiteja pieciem Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centriem.

Kopumā VUGD piegādās 20 720 litrus dezinfekcijas līdzekļa - 1808 kannas DL virsmām un 2336 kannas DL rokām.


Paldies Jums par sniegto atbalstu! 
 

Plānotie papildpasākumi Jūnija mēnesī Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām ietvaros
Pievienots: 14 May 2020.
 

Biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" Kurzemes komitejas Eiropas paku izdales punktos, īstenojot Eiropas paku izdali trūcīgajām personām, Jūnija un Jūlija mēnesī notiks dažādi papildpasākumi Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām ietvaros:
vairāk
Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness diena
Pievienots: 08 May 2020.

Šodien, 8. maijā visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness diena. Sakām vislielāko PALDIES brīvprātīgajiem, biedriem, darbiniekiem par Jūsu nesavtīgo darbu, sniedzot palīdzību līdzcilvēkiem.

8. maijs kā SKSP diena noteikta, pateicoties Sarkanā Krusta dibinātāja Anrī Dināna dzimšanas datumam – 1828. gada 8. maijam.

Sociālās aprūpes centri saņem atbalstu no VUGD
Pievienots: 05 May 2020.

Šodien, LSK Kurzemes komiteja saņēma atbalstu no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Rūpējoties par sabiedrības veselību un drošību saistībā ar COVID-19 izplatību, sociālās aprūpes un rehabilitācijas centri - "Stūrīši" (Laidzes pagasts, Talsu novads), "Krustceles" (Usmas pagasts, Ventspils novads), "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) un "Venta" (Kuldīga) saņēma medicīniskās sejas maskas.

 

Izsakām pateicību par par ieguldīto darbu, atbalstu un rūpēm! 

Lielā Talka, liels notikums Talsu novada Dienas centra apmeklētājiem
Pievienots: 05 May 2020.
Šogad, LSK Kurzemes komitejā, ikgadējais pasākums "Lielā Talka", netiek atcelts un aprūpes centru, dienas centru un nodaļu iemītnieki kopā ar darbiniekiem pulcējas, lai sakoptu apkārtējo vidi pirms Maija svētkiem.


SAC "Stūrīši" (Laidzes pagasts, Talsu novads) teritoriju, kuplā skaitā, sakopj no aizaugumiem, vecajiem zariem un sakoptas ziedu dobes.


SAC "Venta" (Kuldīga) iemītnieki bauda jaukos laika apstākļus rušinoties pa savu plašo dārzu.


Lielajā Talkā, liels notikums. 
LSK Kurzemes komiteja Dienas centra klienti ievācas jaunās, gaišās un daudz plašākās telpās. (Laidzes pagasts, Talsu novads)
Paldies, A/S "Drogas" par sniegto atbalstu
Pievienots: 20 Apr 2020.

Šajā nedēļā LSK Kurzemes komiteja Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centri saņēma atbalstu no DrogasLatvija ar ikdienas darbā noderīgām lietām, kas palīdzēs ierobežot vīrusa Covid-19 izplatību darbinieku un iemītnieku vidū. 

Šīs nedēļas laikā uz LSK Kurzemes komiteja sociālās aprūpes centriem tika piegādāts DrogasLatvija dāvinājums - roku dezinfekcijas līdzekļi, šķidrās ziepes, papīra dvieļi un roku krēmi. 

Kopumā šādu ziedojumu saņēma 80 pansionāti/ilgstošas sociālās aprūpes centri visā Latvijā.


Sakām lielu PALDIES par rūpēm un gādību, sniedzot atbalstu sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru "Venta" (Kuldīga), "Stūrīši" (Laidzes pagasts, Talsu novads), "Krustceles" (Usmas pagasts, Ventspils novads), "Laidze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) iemītniekiem pasargājot no inficēšanos, kā arī, darbiniekiem ikdienas darbā.

Kopā mēs varam vairāk! 


Aicinājums atbalsta saņēmējiem!
Pievienots: 02 Apr 2020.

Sabiedrības integrācijas fonds Eiropas Atbalsta fondam vistrūcīgākajām personām izveidojis infografiku "Aicinājums atbalsta saņēmējiem".

Pulcēšanās ierobežojumi ārkārtējā situācijā liedz organizēt seminārus, lekcijas, radošās darbnīcas vai citus pasākumus ar vairākiem dalībniekiem, taču individuālās konsultācijas ir atļautas, ievērojot drošības pasākumus, noteikto 2 metru distanci. Tāpat ir atļauts PO gatavot un izsniegt mērķa grupai informatīvās lapas, tikai precīzi jābūt nodrošinātiem publicitātes nosacījumiem 


Izturību un veselību visiem!

“Latvijas Sarkanais Krusts” aicina atbalstīt maznodrošināto iedzīvotāju mīluļus
Pievienots: 31 Mar 2020.
Laikā, kad īpašas rūpes un uzmanība tiek pievērsta veselībai, nevajag aizmirst arī par mājas mīluļiem. “Latvijas Sarkanais Krusts” sadarbībā ar “Mars Latvia” un “Maxima” aicina ziedot suņu un kaķu barību maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju mīluļiem. Iesaistīties ziedojuma akcijā iespējams ikvienam, iegādājoties suņu un kaķu barību “Maxima” veikalos visā Latvijā kampaņas “Mīluļu dienas” ietvaros.

“Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” ik dienas palīdz Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir mazāk aizsargāti un nespēj nodrošināt sevi ar ikdienā nepieciešamo – apģērbu, apaviem, sadzīvē vajadzīgām lietām, nereti arī pārtiku. Daudzu palīdzības lūdzēju liela dzīves sastāvdaļa ir viņu ģimenes mīluļi – četrkājainie draugi. Ticam, ka kampaņa “Mīluļu dienas” ir lielisks veids, kā ar dzīvnieku pārtikas atbalstu palīdzēt tiem cilvēkiem, kas ikdienā savā mīlestībā dalās ar saviem mājdzīvniekiem, vienlaikus iesaistot pārējo sabiedrību palīdzības sniegšanā un labestības vairošanā. Kopā varam palīdzēt!” saka biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” prezidents Viktors Jaksons.

“Šobrīd īpaši rūpējamies ne tikai par mūsu darbinieku un klientu drošību, bet arī par visu nepieciešamo produktu pieejamību “Maxima” veikalos. Svarīgi ir būt vienotiem un neaizmirst par tiem mūsu līdzcilvēkiem, kuriem šajā laikā klājas īpaši grūti – cilvēkiem, kuriem gan savu pārtikas produktu iegāde, gan rūpes par mājas mīluļiem prasa vairāk spēka nekā ierasts. Atbalstot biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts” un SIA “Mars Latvia” kampaņas “Mīluļu dienas” laikā mēs kopā  varam nodrošināt maltīti vairākiem tūkstošiem suņu un kaķu”, stāsta “Maxima Latvija” vadītājs Viktors Troicins.

Kampaņas “Mīluļu dienas” laikā par katru nopirkto zīmola “Whiskas”, “Sheba”, “Perfect Fit”, “Pedigree” un “Cesar” suņu un kaķu barības kilogramu 100 grami barības tiek ziedoti maznodrošināto un trūcīgo iedzīvotāju mājas mīluļiem.
 

“Nereti cilvēka labākais draugs ir mājdzīvnieks, kurš tiešā veidā ir atkarīgs no saimnieka rūpēm. Cilvēkus un mājdzīvniekus vieno stipra draudzība, taču bieži vien dažādu un pat negaidītu apstākļu dēļ cilvēkiem ir nepieciešama palīdzība, lai turpinātu rūpēties par savu mīluli un tas nenonāktu patversmē. “Mars Latvia” mērķis ir palīdzēt nodrošināt mājdzīvnieku drošību un veselību, ziedojot barību tiem, kas ir nonākuši grūtībās. Ar biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” un “Maxima” klientu atbalstu, mums ir iespēja piegādāt barību maznodrošinātajiem mājdzīvnieku saimniekiem visā Latvijā un palīdzēt šos grūtos laikus pārvarēt kopā,” komentē Skaiste Sruogaite, “Mars” Korporatīvu lietu direktore Baltijas, Balkānu un Adrijas jūras valstīs.

“Mīluļu dienas” visos veikalos “Maxima” norisināsies no 2020. gada 26. marta līdz 8. aprīlim, tāpēc aicinām iegādāties tieši “Whiskas”, “Sheba”, “Perfect Fit”, “Pedigree” un “Cesar” zīmolu produkciju, daļu no nopirktā novirzot maznodrošināto iedzīvotāju mīluļiem.


 

COVID-19: Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām: aktuāla informācija par paku izdali
Pievienots: 20 Mar 2020.

 

2020. gada 17.martā valdības sēdē tika pieņemts likumprojekts “Grozījums “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā””, kas paredz, ka izsniegtās trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) izziņas derīguma termiņš ir uzskatāms par pagarinātu uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu kalendāra mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām, tas nozīmē līdz 2020. gada 31. maijam. Likumprojekts vēl gan ir jāpieņem Saeimā.

Laikā, kad ir spēkā COVID-19 izraisītā ārkārtas situācija, beidzas trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa derīguma termiņš, tas tiks pagarināts automātiski – uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu kalendāro mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Atbilstoši šī brīža lēmumam ārkārtas stāvoklis valstī ir līdz 14.04.2020.:


* pakas bērniem vecumā līdz 2 gadiem izdalāmas atbilstoši vecumu grupām
 
Personas ar izziņām, kam automātiski pagarināts termiņš, var saņemt pakas un piedalīties papildpasākumos (piemēram, saņemt konsultācijas). Izziņas par krīzes situāciju netiek pagarinātas! Sociālie dienesti izziņas par krīzes situāciju, lēmumus par atbalstu krīzes situācijā izdod no jauna. Personām, kurām nav izziņas un tās jāsaņem no jauna, jāsazinās ar sociālo dienestu, lai noskaidrotu, kādā veidā pieteikties izziņai un kā tā var tikt saņemta. Ar jauno izziņu persona ierodas saņemt pakas atbilstoši EAFVP izdales nosacījumiem.

Plašāka informācija: http://lm.gov.lv/lv/aktuali/presei/91699-trucigas-un-maznodrosinatas-gimenes-personas-izzinas-deriguma-termins-tiek-pagarinats-lidz-2020-gada-31-maijam

Informējam par iespēju, ka atsevišķām ģimenēm (personām) sociālais dienests uz telefoniski sniegtā pieteikuma pamata var sagatavot izziņu par ģimenes (personas) nonākšanu krīzes situācijā saistībā ar Covid-19 vai tā ierobežošanas pasākumiem. Aicinām PO sadarboties šādos gadījumos!

http://www.redcross.lv/darbibas-jomas-2/socialais-atbalsts/eiropas-atbalsta-fonds-vistrucigakajam-personam/


Kā sevi pasargāt no COVID-19?
Pievienots: 17 Mar 2020.
Piedāvājam iepazīties ar Pasaules Veselības organizācijas izstrādātajiem ieteikumiem, kā sevi pasargāt no inficēšanās ar Koronavīrusu COVID-19. Informācija sagatavota, sadarbībā ar starptautisko Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību federāciju (IFRC).

vairāk
Karantīnas laiks aprūpes centros
Pievienots: 16 Mar 2020.

Koronavīrusa izplatības ierobežošanas dēļ, iedzīvotāji pavada laiku mājās piespiedu karantīnā. Arī LSK Kurzemes komiteja Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru iemītnieki ir spiesti pavadīt dienas, netiekoties ar saviem tuviniekiem.

Darbinieki joprojām padara iemītnieku ikdienu krāsainu, svinot dzimšanas dienas, spēlējot spēles, darboties radoši.


SAC "Venta" (Kuldīga) darbinieki ir parūpējušies, lai centra iemītniecei Līnai Natālijai, 90 gadu jubileja būtu ļoti īpaša. 

Īslaicīgās sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra iemītnieki (Laidzes pagasts, Talsu novads) iemītnieki gatavojas pavasarim, sējot zāli podiņos, kas pēc izdīkšanas tiks papildināti ar dekoriem. Protams, pastaigas un mīļākie hobiji, kā piemēram, adīšana, arī nenāk par sliktu.

Arī SAC "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) iemītnieku ikdiena neapstājas un visi turpina darīt to, ko sirds kāro.


Vai arī Tev ir jāpaliek mājās un nezini kā aizpildīt savu brīvo laiku? Esam atraduši dažus ieteikumus Tavam brīvajam laikam:


COVID-19: ārkārtas pasākumiem koronavīrusa izraisītās slimības izplatības novēršanai
Pievienots: 16 Mar 2020.

Tā kā 12. martā, valdība Latvijā pasludinājusi ārkārtējo situāciju saistībā ar COVID-19 Koronavīrusa izplatības ierobežošanu, daļai iedzīvotāju jāpavada laiku mājās piespiedu karantīnā.

Informējam, ka laika periodā līdz 14. aprīlim, LSK Kurzemes komitejas aprūpes centros - SAC "Stūrīši" (Laidzes pagasts, Talsu novads), Īslaicīgās sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrs (Laidzes pagasts, Talsu novads), SAC "Venta" (Kuldīga), SAC "Krustceles" (Usma, Ventspils novads) un SAC "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads)
nepieņem apmeklētājus!

Pirms apmeklējat kādu no Kurzemes komitejas nodaļām, aicinām no sākuma zvanīt attiecīgajai nodaļai. Vairāk kontakti ŠEIT
vai biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Kurzemes komitejai pa tālr. ☎️ 63237736 (darba dienās plkst. 8:00-17:00, piektdienās plkst. 8:00-15:00), vai rakstiet e-pastu uz adresi: lsk.kurzeme@redcross.lv

Starptautiskā Sieviešu diena
Pievienots: 09 Mar 2020.

Šajā dienā, īpašajā,
Visi ziedi, smaida Jums.
Lai skumjas Jūs nezinat.
Pat mazos ēnu mākoņus.


Lai vienmēr acis spīdētu,
Un smaids no lūpām nepazūd.

LSK Kurzemes komiteja SAC "Venta" (Kuldīga) vīrieši, Starptautiskajā sieviešu dienā,
iepriecina daiļā dzimuma pārstāves ar gardu saldo groziņu un skaistu ziedu. 

Grobiņa tiekas ar Sociālā dienesta pārstāvjiem
Pievienots: 04 Mar 2020.

LSK Kurzemes komiteja Grobiņas nodaļas telpas Februāra beigās piepildījās ar pilsētas un novada iedzīvotājiem, lai satiktos ar Grobiņas sociālā dienesta pārstāvjiem.

Interesenti uzzināja atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem par izmaiņām 2020. gadā sociālās palīdzības jomā un par jaunu piedāvājumu novadā "Aprūpe mājās".

Dienas otra puse bija veltīta tradicionāli ikgadējam pankūku degustācijas pasākumam. Cienājām klātesošos, dalījāmies ar receptēm un vēlējām labu apetīti, iesmejot: "Vai pie mums iesācies gavēnis? Diez vai..." 
 

Plānotie papildpasākumi Februārī un Martā Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām ietvaros
Pievienots: 17 Feb 2020.

 
Biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" Kurzemes komitejas Eiropas paku izdales punktos, īstenojot Eiropas paku izdali trūcīgajām personām, Februāra un visā Marta mēnesī notiks dažādi papildpasākumi Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām ietvaros:
vairāk
Draudziņdiena jeb Valentīndiena
Pievienots: 17 Feb 2020.
LSK Kurzemes komitejas SAC "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) un Talsu novada Dienas centrā (Laidzes pagasts, Talsu novads), gaidot Valentīndienu jeb Draudziņdienu, ienes savās telpās mīļumu un prieku. 

Paldies par jaukajām idejām centru iemītnieku un apmeklētāju ikdienai, mūsu darbiniekiem.
 

SAC "Landze" (Piltenes pagasts, Ventspils novads) iemītnieki no sāls mīklas veidoja dažādu formu sirsniņas.
Piedalījās visi, kuri var un kuriem sirdī mīlestība. Talsu novada Dienas aprūpes centra apemklētājus no paša rīta jau gaidīja mazs pārsteigums
uz galda - katram maza garda kūciņa un no salvetes izlocīta roze. Diena smieklu un sirsnības pilna. 
Barikāžu atceres diena
Pievienots: 22 Jan 2020.

20. janvāris, LSK Kurzemes komiteja Grobiņas nodaļas biedri rīkoja Barikāžu atceres brīdi. Ar atmiņām dalījās čaklās brīvprātīgās rokdarbnieces, cienījamās dāmas Grobiņas nodaļā. Visām stāsti līdzīgi - ģimene, bērni, mazbērni, uztraukums, atmiņas, vērtējums.

Vilma - Nīceniece (Nīcas novads), kurai bija 56 gadi. Tikko aiziets pensijā un laiku veltīja sev. Daudzi gadi pavadīti darbojoties Liepājas Onkoloģiskajā centrā (tai laikā dispansers). 1991.gada Janvāris, laiks, kad daudzu cilvēku dzīves, ģimenes pārņēma Barikāžu laiks. Liepāja bija militārā pilsēta. Vilmas dēls, Ojārs, atbraucis ar smago tehniku, lai sargātu Liepājas galveno Pasta daļu. Pārdzīvojumi un bailes no apšaudēm. Regulāras sarunas, sazvanīšanās, radio, televīzijas raidījumi, bija tas, kas lika sirdij pārdzīvot.

Olga - Grobiņniece. Kad visi devās uz Rīgu, viņa to nevarēja, jo jārūpējas par slimo vīru. Taču meita Solvita, bija notikumu virpulī. Viņa studēja Medicīnas institūtā, 2. kursā un sniedza palīdzību Doma baznīcā ievestajiem cietušajiem. Mātes sirds, protams, bija nemierā.

Tā laika Grobiņas kolhozs "Jm. Sudmalis" organizēja transportu, sūtīja tehniku un brīvprātīgie lepni devās aizstāvēt Rīgu, savu tēvzemi. Grobiņas nodaļas rokdarbnieces šo laiku atceras ar saviļņojumu, kad neviens nedomāja par sevi, bet gan par neatkarību.

 

Pārtikas preču komplektā vairāk EKO produkti
Pievienots: 20 Jan 2020.


Ir noslēdzies Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām (EAFVP) kārtējais iepirkums ar plašāku un kvalitatīvāku pārtikas preču klāstu, kas pieejams trūcīgām un krīzes situācijā nonākušām ģimenēm (personām), kā arī maznodrošinātām ģimenēm (personām), kuru ienākumi personai nepārsniedz 242 euro. No jūlija visā Latvijas teritorijā atbalsta saņēmējiem būs pieejami pārtikas preču komplekti, kuros būs 15 dažādas preces un tās visas būs augstākas kvalitātes un ekoloģiskas.

Ņemot vērā atbalsta saņēmēju viedokli un izteiktos ieteikumus, komplekts tiek papildināts ar diviem jauniem produktiem – iebiezināto pienu ar cukuru un šķeltajiem zirņiem, nodrošinot lielāku komplektā esošo produktu daudzveidību. Nerafinētā rapšu eļļa tiek nomainīta ar rafinēto rapšu eļļu, kas lietotājiem ir ierastāka. Ar pilnu komplekta saturu var iepazīties EAFVP mājaslapā www.atbalstapakas.lv

Publiskā iepirkuma rezultātā pārtikas preču komplektu sagatavošanu un piegādi veiks AS “Dobeles dzirnavnieks”.

Līgums ar AS “Dobeles dzirnavnieks” tika noslēgts 2019. gada 12. jūnijā un būs spēkā līdz 2021. gada decembrim.

Papildpasākumi Decembra mēnesī
Pievienots: 27 Dec 2019.

Šā gada Decembrī, LSK Kurzemes komiteja rīkoja informatīvu papildpasākumu "Krājumi ziemai - ko pagatavot?" Kurzemes reģiona novados - Kuldīga, Ventspils, Stende, Liepāja, Vērgale, Dundaga, Mērsrags, u.c.

Uzklausot izdales punktu iedzīvotāju vēlmes, izdales punktu brīvprātīgie un EAF programmas koordinatore, Lelde Meirāne, dalīsies ar dažādām idejām, ko gardu un pirms tam vēl nedzirdētu pagatavot ziemas krājumiem, kā arī apmeklētājiem bija iespēja saņemt izdales materiālus.

Savukārt, Rucavas pagasta izdales punkts, iedzīvotājiem piedāvā apmeklēt radošo darbnīcu vainagu pīšanā un masku gatavošanu izrādei "Rūķu Ziemassvētki". 

Izdales punkta atbildīgā persona, Grobiņā, Lielā ielā 78, visu mēnesi iepriecina iedzīvotājus dalot LSK Kurzemes komitejas Grobiņas nodaļas brīvprātīgo adītas vilnas zeķes.