Latvijas Sarkanais Krusts


VISPASAULES PANKŪKU DIENA SVEČU MĒNESĪ-
Pievienots: 19 Feb 2015.
VISPASAULES PANKŪKU DIENA SVEČU MĒNESĪ-
ARĪ JAUNO LSK BIEDRU KOPĀ SANĀKŠNA GROBIŅAS SARKANĀ KRUSTA NODAĻĀ


Šā gada 13.februārī Grobiņas LSK nodaļā notika pirmais šī gada īpašais-jauno biedru iepazīšanās pasākums,kur no 15 biedriem,kas reģistrēti un tika aicināti,ieradās 12.Bijām iecerējuši šo pasākumu padarīt eksotiskāku un tāpēc katrs bija aicināts ierasties ar savām pašceptām pankūkām ,ievārījumiem un loteriju.Pasākums noritēja muzikālā un mājigā gaisotnē,kas īpaši akcentējās ar pankūku un dažādu piedevu baudīšanu,neparastāko ievārījumu vērtēšanu,vēlāk-recepšu apmaiņu.Bet par godu Sveču mēnesim,piedalījāmies vienojošā loterijā,kur katrs,līdz atnesot savu svecīti-no sirds uz sirdi-teica savu novēlējumu,vai skandēja dzeju.Nodaļas vadītājs Aigars Gūtmanis ieinteresēti stāstīja par numeroloģiju,par sveču formu nozīmi,izteica jaukus vēlējumus mums katram no biedriem.Pasākuma gaitā tika ieskicēti arī plāni SK biedru dažādām aktivitātēm,brīvprātīgai darbībai,sociālai palīdzībai,nodarbībām rokdarbnieču pulciņos u.c.Tika izteikta doma-atdzīvināt veselības istabas darbu.Ceram,ka mums tas izdosies!


LSK Grobiņas nodaļas biedre Inta Mangale

 
Liepājā jauna apmācību grupa Latviešu valodas un kultūras apgūšanā
Pievienots: 18 Feb 2015.vairāk
"Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai"
Pievienots: 16 Feb 2015.

Sadarbībā ar Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fondu un Kultūras ministriju biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” uzsāka projekta „Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai” īstenošanu Ventspilī, lai trešo valstu valstspiederīgie apgūtu latviešu valodu un kultūru un spētu veiksmīgāk integrēties sabiedrībā. Piektdien, 13. februārī, notika pirmā informatīvā tikšanās, kuras laikā kursu apmeklētāji iepazinās ap plānotajām aktivitātēm,  pieredzējušu pasniedzēju Ināru Gromusu un Dienas centra "Ventiņmāja" vadītāju Annu Savčuku, kā arī saviem grupas biedriem.

Turpmāk kursi plānoti ik otrdienu plkst 18.00 LSK Ventspils Dienas centrā "Ventiņmāja". Joprojām aicinām apmācībām pievienoties interesentus, kuri ir Trešo valstu valstspiederīgie.

       

Valentīndiena SAC "Stūrīši"
Pievienots: 16 Feb 2015.
14. februārī jeb Valentīna dienā tiek svinēta visu mīlētāju diena. Diena ir nosaukta par godu Valentīnam, mīlētāju aizbildnim un vienam no trim svētajiem, kuri 14. februārī mira mocekļa nāvē. Bet kā tad īsti radās šie svētki? Leģenda vēstī, ka diena nosaukta priestera, svētā Valentīna vārdā, kurš 3. gadsimtā dzīvoja Romā. Piektdien, 13. februārī SAC "Stūrīši" klienti atzīmēja šo dienu tēlojot izrādē, piedaloties dažādās aktivitātēs un sadziedājot karaoke kopā ar Dienas centra klientiem. 


   

LSK Jaunatnes pasākums Pasaules Vēža dienai
Pievienots: 06 Feb 2015.
Ir aizvadīta Vispasaules Vēža diena, kuru atzīmēja ar akciju arī LSK Kurzemes komitejas jaunieši, tādejādi aicinot talseniekus vairāk pievērst uzmanību savai veselībai un veicinot izpratni par šo slimību.

 
      

Iespējams, ka ne viens vien ir pamanījis krāsainas lentītes, kuras mēdz piespraust pie apģērba vai izvietot citur, kā atbalstu cīņai pret šo postošo slimību. Ik gadu pieaug skaists ar krūts un prostatas vēža slimniekiem.  Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā, bet vīriešiem - prostatas. Risks saslimt ar krūts vēzi ir katrai devītajai sievietei valstī. Prostatas vēzis vīrietim nozīmē to pašu, ko krūts vēzis sievietei, vismaz dažos aspektos noteikti. Latvijā ar to saslimst vairāk par 330 vīriešiem, un tendence saslimt ar prostatas vēzi ar katru gadu paaugstinās ne tikai mūsu valstī, bet arī visā pasaulē.  Iedzīvotāju vidū ir daudzi riska faktori, kurus ir vieglāk novērst. Atmetot smēķēšanu, lietojot veselīgu uzturu, piekopjot fiziski aktīvu dzīvesveidu un izvairoties no iespējas inficēties ar hroniskajām vīrusu saslimšanām, ir iespējams novērst 30% vēža saslimšanu gadījumu. Pēc PVO datiem palielināts svars, aptaukošanās, mazkustīgs dzīves veids ir vainojami 25-30% saslimšanas gadījumu ar krūts dziedzera, resnās zarnas, dzemdes, nieru un barības vada vēzi.

           

Sarkanais Krusts rūpējas cita starpā arī par sabiedrības izglītošanu veselības jautājumu jomā, tāpēc jaunieši pamatīgi izpētīja dažādu vēžu veidus, sagatavoja informāciju par to simptomiem un identificēšanas metodēm, izvietoja tos uz plakātiem un devās uz Talsu pilsētas centru, lai sestdienas rītā ikvienu garāmgājēju informētu par vēzi un aicinātu vairāk rūpēties par savu veselību, katram dāvājot arī īpašo krāsaino lentīti- cīņas pret šo slimību, simbolu.
 Vai zināju, ka katram vēža veidam ir savas krāsas lentīte?

Cīņu pret Krūts vēzi simbolizē – rozā,
Prostatas vēzi - zilā,
Dzemdes kakla vēzi  - zilgani zāļa,
Plaušu vēzi - balta,
Kuņģa vēzi - violets,
Ādas vēzi - oranža,
Smadzeņu vēzi - pelēka.
 
 
"No vēža nav jābaidās, tas ir jāārstē! "  (Latvijas Onkoloģijas centrs)
„Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai”
Pievienots: 19 Jan 2015.

Sadarbībā ar Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fondu un Kultūras ministriju biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” uzsāka projekta „Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai” īstenošanu Liepājā, lai trešo valstu valstspiederīgie apgūtu latviešu valodu un kultūru un spētu veiksmīgāk integrēties sabiedrībā. Piektdien, 16. janvārī, notika pirmā informatīvā tikšanās, kuras laikā kursu apmeklētāji iepazinās ap plānotajām aktivitātēm,  pieredzējušajām pasniedzējām Simonu Petrovicu un Baibu Lāmu, kā arī saviem grupas biedriem.

Turpmāk kursi plānoti ik otrdienu, trešdienu plkst 15.00 LSK Liepājas nodaļā. Joprojām aicinām apmācībām pievienoties interesentus, kuri ir Trešo valstu valstspiederīgie.

        

Piesakies bezmaksas latviešu valodas un kultūras kursiem līdz 19. janvārim!
Pievienots: 12 Jan 2015.

Piesakies bezmaksas latviešu valodas un kultūras kursiem līdz 19.janvārim!

‪#‎BiedrībaLatvijasSarkanaisKrusts‬ integrācijas projekta „Atvērti pasaulei, atvērti dažādībai” Nr. IF/2013/1.a./12 ietvaros aicina trešo valstu valstspiederīgos pieteikties bezmaksas latviešu valodas un kultūras kursiem (120 stundas), kas norisināsies Liepājā, Ventspilī.

Kursu dalībniekiem būs iespēja:
- piedalīties izglītojošās ekskursijās;
- iegūt pirmo darba pieredzi Latvijā;
- iegūt mentora jeb atbalsta personas palīdzību ik dienas jautājumu risināšanā;
- saņemt izglītojošos materiālus par veselības, sociālās drošības un aprūpes pakalpojumiem, izglītību un dalību nevalstiskajās organizācijās Latvijā;
- piedalīties informatīvos pasākumos par naturalizācijas procesu un Latvijas pilsonību;

Trešo valstu pilsoņi ir tādu valstu pilsoņi, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoņi, un bezvalstnieki, kuri likumīgi uzturas Latvijas teritorijā.

Lai pieteiktos projekta aktivitātēm, lūdzu sazinieties ar projekta reģionālajiem koordinatoriem līdz 19.janvārim:

Liepāja, Ventspils - Ieva Krūmiņa, tālrunis: 28333461, e-pasts: ieva.krumina@redcross.lv.
 


Zvaigznes diena SAC "Stūrīšos"
Pievienots: 09 Jan 2015.
Zvaigznes diena, pēc vecā stila Ziemassvētku priekšvakars (pareizticīgajiem arī šobrīd), ir diena, kad vēju virziens nosaka turpmāko ziemu, iezīmē vasaru un paredz decembri. Tādēļ šo dienu pavadījām ar sadziedāšanos, dančiem un pozitīvu noskaņu. Un katrs atstāja savas izvēlētās krāsas trīs pirkstu nospiedumus.
                                


Zvaigznes jeb Zvaigžņu dienu Kristiešu kalendārā atzīmē kā Triju (Treju) kungu (ķēniņu) dienu. No šī nosaukuma, acīmredzot atvasināts tautas nosaukums “Treikumdiena”. Tautā šo  dienu sauca arī par Zivju dienu un Pagānu svētdienu, Krustdienu (Krustaini), Kristīšanas dienu, Atkrišku. Zvaigznes diena, pēc vecā stila Ziemassvētku priekšvakars (pareizticīgajiem arī šobrīd), ir diena, kad vēju virziens nosaka turpmāko ziemu, iezīmē vasaru un paredz decembri.
 
Zvaigznes dienu, sauktu arī par Triju kungu dienu, svin ik gadu 6. janvārī, taču šie svētki dēvēti arī par pagānu svētdienu, jo to laikā uz durvīm vilkts krusts, lai ļaudis un lopus pasargātu no lietuvēna. 
 
Šo dienu, LSK Kurzemes komitejas SAC "Stūrīši", pavadījām pozitīvā gaisotnē. Kungi uzaicināja dāmas dejot un visi kopā dziedāja dažādas dziesmas draudzīgā gaisotnē. Pasākuma gaitā katrs atstāja savas izvēlētās krāsas trīs pirkstu nospiedumus. 
Dienas centrs Talsu novadā
Pievienots: 07 Jan 2015.
Jaunā gada pirmajā dienā Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komitejas Dienas aprūpes centrā cilvēkiem ar garīgā attīstības traucējumiem ieradās ikdienas apmeklētāji un citi interesenti, lai iepazītos ar centra un tā piedāvātajām iespējām.

Par šāda centra nepieciešamību tika domāts jau vairākus gadus, bet visu šo laiku plānotās dienas centra telpas tika izmantotas kā naktsmītnes tiem, kuri palikuši bez pajumtes, tādēļ LSK Kurzemes komiteja nekavējās izmantot Latvijas Labklājības ministrijas piedāvātās projekta iespējas, lai ar Talsu novada pašvaldības atblastu, izveidotu tik nepieciešamo Dienas aprūpes centru cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Tajā, pilngadīgām personām ar garīgās attīstības traucējumiem, saņemot Talsu novada Sociālā dienesta norīkojumu, būs iespējams ik darba dienu uzlabot jau esošās sociālās un sadzīves prasmes un apgūt jaunas.

             

"Projekts ilgst četrus gadus un pēc tam pašvaldībai būs jāuzņemas atbildība par aprūpes centru, tādēļ vislielākais atbalsts un pateicība ir jāsaka Talsu novada pašvaldībai." atzīst LSK Kurzemes komitejas izpilddirektore A.Boitmane
Ar prieku cilvēki atzina, ka beidzot ir sagaidīta vieta, kur cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem varēs mācīties, apgūt ko jaunu, sadraudzēties ar citiem sev līdzīgiem cilvēkiem, kopīgi svinēt svētkus un piedalīties dažādos pasākumos.
 

 
Interesenti tiek nodrošināti ar dažādām nodarbībām, kurus vada speciālisti un ikdienas nodarbības, kurus vada centra aprūpētāji un dienas centra vadītāja piemēram, kā mākslas nodarbības, kuras vada Anda Lase, mūzikas terapija, aušanas un šūšanas tehnika, galda klāšanas kultūra, kā arī podniecība, kuru vadīs pensionēts keramiķis ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi darbā ar šādiem cilvēkiem - Gotfrīds Bīlenšteins.

Šobrīd interesantu ir maz, katru dienu aptuveni 15 klienti apmeklē dienas centru no Talsiem, Zvirgzdiem, Valdemārpils un Lubezeres, bet ar laiku skaits pieaugs. Lai apmeklētājiem nebūtu jāsatraucas par pārvietošanos no savas dzīvesvietas, viņiem tiek piedāvāts transports, kā arī katru dienu tiek nodrošināta silta, garda maltīte.

SAC "Stūrīši" teritorijas labiekārtošana
Pievienots: 05 Jan 2015.
Lai labiekārtotu Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komitejas teritorijas "Leprozorijas" parku Stūrīšciemā ir uzsākti darbi projekta ietvaros, lai jau pavasarī senā un gleznainā teritorija būtu izbaudāma gan šeit mītošajiem, gan ciemiņiem.
 
Sadarbībā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), Lauku attīstības programmas pasākumā "Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā", tika apstiprināts projekts , lai līdz  2015.gada 1.maijam teritorijā izveidotu pastaigu celiņus, soliņus, lapeni, ugunskura vietu, šūpoles un apgaismojumu. Labiekārtotā teritorijā plānots izvietot arī informatīvu stendu par Leprazorija vēsturi. Senajā Leprazorija teritorijā joprojām mīt ļaudis un  darbojas SAC „Stūrīši” dodot mājvietu vairāk kā simts pastāvīgajiem klientiem.Gleznaino vēsturisko Leprazorija teritoriju bieži apmeklē ciemiņi  ne tikai no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, bet arī no ārvalstīm.  
Ziemassvētki Grobiņā
Pievienots: 01 Jan 2015.
Kultūras centrā "Robežnieki" pozitīvā un siltā atmosfērā ar rotaļām baudījām svētkus kopā ar LSK Grobiņas nodaļas biedriem, daudzbērnu ģimenēm un invalīdiem.

2014. gada 20. decembrī, centrā "Robežnieki", sirsnīgā un jautrā atmosfērā Ziemassvētku pasākums, kuru apmeklēja 37 LSK Grobiņas biedri, 16 daudzbērnu ģimenes kurās aug 4 un vairāk bērni, kopskaitā 16 pieaugušie un 71 bērns, kā arī
 21 invalīds, no kuriem 6 - ar kustību traucējumiem un ar pavadoņiem. Pasākums tika nodrošināts ar dzīvo mūziku, jautrām aktivitātēm gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem, kā arī  zālē tika izvietota " Labo vēlējumu kaste" ko veidoja radošajās darbnīcās daudzbērnu ģimenes bērni, un visi aicinātie tika informēti, par kastes esamību un aicināti mājās sagatavot apsveikumus LSK Grobiņas nodaļai. Mazas dāvaniņas, pašu rokām radošajās darbnīcās darinātus, mazus eņģelīšus, bērni sagatavoja un dāvināja katram klātesošajam pasākumā, lai iepriecinātu svētkos.

Pasākuma laikā mums bija iespēja apskatīt gada pārskatu par padarīto šajā gadā, ar diaprojektoru uz ekrāna rādot bildes no šī gada aizvadītajiem pasākumiem un citām aktivitātēm LSK Kurzemes komitejas Grobiņas nodaļas  telpās, kuru sniedza LSK  Kurzemes komitejas Grobiņas nodaļas sociālā darba organizatore Juta Kronberga.


Ziemassvētki SAC "Stūrīši"
Pievienots: 30 Dec 2014.
Šogad Sociālās aprūpes centrā "Stūrīši" svētkus baudījām draudzīgā, jautrā gaisotnē kopā ar čigānietēm košās un jautrās dejās, un saņemot dāvanas kopā ar Ziemassvētku vecīti.

23.decembrī Sociālās aprūpes centrā "Stūrīši" svētki norisinājās košā, draudzīgā un jautrā gaisotnē. Pie mums ciemos ieradās čigānietes ar skaistām, jautrām dejām, kurās nespējām atrauties griezsties līdzi. Pasākuma noslēgumā ciemos ieradās arī Ziemassvētku vecītis ar saldumu pakām, kuras saņēma aprūpes centra klienti skaitot dzejoļus un dziedājot. 
Pēc svinīgās svētku daļas klienti lēca dejās pie dzīvās mūzikas.


  

Iepriecinam mazus bērnus svētkos!
Pievienots: 23 Dec 2014.
LSK Kurzemes komitejas Ziemassvētku vecītis un rūķi apciemoja mazus bērnus un invalīdus Laidzes pagastā, Lībagu pagastā un Talsos ar svētku dāvanām un saldumu paciņām, lai sasildītu mazās sirsniņas svētkos!

22.decembrī rūķi un Ziemassvētku vecītis apciemoja katru ģimeni Laidzes pagastā, invalīdus Talsu pilsētā un vairākas sirsniņas arī Lībagu pagastā, cītīgi dalot dāvaniņas un izklaidējot bērnus svētkos. 

Ziemassvētku gaisma Liepājā, kopā ar ventuļajiem senioriem
Pievienots: 12 Dec 2014.

Skaistais Ziemassvētku gaidīšanas laiks ienes gaismu  pilīs , būdiņās!


LSK Kurzmes komitejas Liepājas nodaļā  nedēļas sākumā tika aicināti teju trīsdesmit vientuļie un ievērojamu gadu skaitu sasniegušie seniori.  Kopīga Ziemassvētku dziesmu dziedāšana, vingrošana un pareiza veselīgas elpošanas apmācība, cienāšanās, sarunas un pārtikas paciņas uzbūra svētku sajūtu gan darītājiem, gan viesiem.


 LSK Kurzemes komiteja aicina vecos ļaudis iegriezties Sarkanā Krusta mazcenas veikalos, lai uzzinātu vairāk pa piedāvātajām iespējām senioriem pulcēties un iesaistīties dažādās aktivitātēs.
Kā viena no iespējām Liepājā ir  LSK Kurzemes komitejas senioru ansambļa vai rokdarbnieču pulciņa apmeklēšana. Pasākumā varēja iepazīties gan ar dziedošajiem aktīvistiem, kuri sniedza koncertu un aicināja dziedāt līdzi, gan bija iespēja novērtēt rokdarbnieču veikumu  nodaļā izvietotajā izstādē.

Atvērto durvju dienadaudzfunkcionālajā ģimenes atbalsta centrā "Ventiņmāja”
Pievienots: 08 Dec 2014.
 
Jau teju pusgadu daudzfunkcionālajā ģimenes atbalsta centrā "Ventiņmāja", Ventspilī, Talsu ielā 39 ik darba dienu pulcējas ar demenci sirgstoši ļaudis un to tuvinieki, lai ar dažādām metodēm rehabilitētu un integrētu ar demenci  sirgstošos sociālajā vidē. Šā gada 17.decembrī no plkst. 12.00-14.00 ikviens ir aicināts iegriezties daudzfunkcionālajā ģimenes atbalsta centrā "Ventiņmāja", Ventspilī, Talsu ielā 39, uz atvērto durvju dienu, lai  iepazītos ar dienas centra pakalpojumu saturu, atskatītos uz paveikto un ieskicētu nākotnes plānus.
 
 Pieaugot iedzīvotāju vidējam dzīves ilgumam, diemžēl palielinās ar vecumu saistīto saslimšanu skaits. Bieži saslimšana skar ne tikai ķermeni, ierobežojot kustību iespējas, bet arī prātu-izraisot izmaiņas smadzeņu darbībā. Demence , tās dažādajās formās, ir visizplatītākā ar vecumu saistītā smadzeņu slimība, kas ir progresējoša un pasliktina personas spēju normāli funkcionēt. Demence ietekmē atmiņu, spriešanas spēju, intelektu, sociālās prasmes un emocionālās reakcijas.
 
Projekts „Atstumtības riska mazināšana personām ar demenci” tiek īstenots sadarbojotiesLatvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komitejai un biedrībai „Integrācijas Inkubators”  pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta( EEZ) un  Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) projektu atbalstam Nevalstisko organizāciju  programmai.

Atjaunojot sadarbību ar Zviedrijas Sarkanā Krusta Nineshamnas komiteju
Pievienots: 21 Nov 2014.

Liepāja un Nineshamna ( Zviedrijā) ir sadraudzības pilsētas. Starp šo pilsētu Sarkanā Krusta organizācijām savulaik tika noslēgts sadarbības līgums, kas nesa līdzi ilgstošu kopīgu darbošanos.  Reorganizējot LSK Liepājas nodaļu, sadarbība pārtrūka un nu, pēc vairāku gadu pārtraukuma, tiek atjaunota.
Lai iepazītos ar LSK Kurzemes komitejas Liepājas reģionālās nodaļas darbu, vizītē ieradās Zviedrijas SK  Nineshamnas komitejas pārstāvji- Lena Heilborna, Ingeranna Martinsone un Bū Joransons. Vizītes laikā tika apmeklētas gan Liepājas, gan Grobiņas nodaļas, kā arī  kopā ar LSK Kurzemes komitejas izpilddirektori pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas, izkristalizējot sadarbības jomas un formas, kuras tiks ietvertas atjaunotajā sadarbības līgumā.
Puses šķirās iedvesmotas un apņēmīgas izveidot ilgstošu un veiksmīgu sadarbību.

Jauns auto slimnieku pārvadāšanai
Pievienots: 14 Nov 2014. Novembris LSK Kurzemes komitejā atnācis ar jaunas speciāli aprīkotas automoašīnas iegādi slimnieku pārvadājumiem.
2008. gadā ražotais Ford Transit markas automobīlis ir jaunāks un modernāks salīdzinājumā ar iepriekš komitejā izmantoto.
Kā zināms, nereti guļošu pacientu vai cilvēku ar kustību traucējumiem pārvadāšana ir sarežģīta un Neatliekamās Medicīniskās palīdzības brigādes šādu pakalpojumu nesniedz. Tāpēc LSK , lai palīdzētu šādās situācijās nonākušiem, piedāvā slimnieku pārvadājumu transportu gan tiem, kuriem ir jānokļust uz ārstniecības iestādēm vai jānokārto citas darīšanas.
Pakalpojums ietver ne tikai pašu pārvadājumu, bet arī nodrošina klienta nokļūšanu līdz un no transporta, kā arī pavadoņa palīdzību pašā iestādē.

Vairāk: http://redcross-kurzeme.lv/?kategorija=pakalpojumi&ucat=19

LSK Kurzmes komitejas un Talsu novada pašvaldības pārstāvji pieredzes apmaiņa Vācijas SK
Pievienots: 13 Nov 2014.
 LSK( Latvijas Sarkanā Krusta)  Kurzemes komitejas viens  no veiksmīgas darbības nosacījumiem  ir laba sadarbība ar vietējām pašvaldībām un to sociālajiem dienestiem. Lai iepazīstinātu ar Sarkanā Krusta iespējām un kopīgi domātu par jaunu sociālo  pakalpojumu ieviešanu un jau esošo pakalpojumu uzlabošanu, LSK Kurzemes komitejas sadraudzības komiteju Vācijas Sarkanā Krusta Celles komitejā apmeklēja Kurzemes  komitejas izpilddirektore Anita Boitmane  un Talsu novada pašvaldības delegācija, kuru pārstāvēja   domes priekšsēdētājs A. Lacarus, izpilddirektors A. Vilsons, deputāte  J. Kļava un Sociālā dienesta vadītājas vietniece Eva Šķubure.
Laikā no 3. 11.2014.-6.11.2014. delegācija iepazinās ar Celles SK komitejas darbību, padziļināti uzmanību pievēršot SK  ātrās palīdzības stacijai, bērnudārza,  dienas centra cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, servisa dzīvokļu un mājas aprūpes biroja darbībai.   Arī apmeklējot  Celles  pilsētas sociālo dienestu un Ešedes pilsētas pašvaldību  ir iegūta ierosme pakalpojumu attīstībai un jaunu sadarbības formu starp pašvaldību un nevalstisko organizāciju sektoru ieviešanai.
Savukārt tikšanās laikā ar Hermansburgas  un Unterlusas mēru, tika likti pamati turpmākās sadraudzības nodibināšanā starp Talsu pilsētu  un minētajām Vācijas pilsētām.

          SK bērnudārzā Ešedē
Izstāde par Latvijas Sarkanā Krusta vēsturi
Pievienots: 11 Nov 2014.

Latvijas Sarkanais Krusts (1918-2014)

No 7. novembra līdz 30. decembrim Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18, skatāma Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja ceļojošā izstāde „Latvijas Sarkanais Krusts (1918-2014)”, kas tapusi sadarbojoties ar biedrību „Latvijas Sarkanais Krusts”, un ir kā gatavošanās tās 100 gadu jubilejai 2018. gadā.

Ceļojošajā izstādē ar priekšmetu, fotogrāfiju un dokumentu palīdzību Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenais speciālists Mārtiņš Vesperis skaidro Latvijas Sarkanā Krusta rašanās vēsturi un darbību. Izstādei Liepājas muzejā vēsturnieks sagatavojis arī papildinājumu ar vēstures liecībām par Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas nodaļas vēsturi.

Sarkanā Krusta vēsture aizsākās 1859. gada 24. jūnijā pie Solferino, Ziemeļitālijā, kur notika bruņota sadursme starp Francijas un Austrijas armijām. Tūkstošiem cilvēku gulēja kaujas laukā, nesaņemot medicīnisko palīdzību – pēc smagās kaujas nepietika spēku sniegt palīdzību ievainotajiem. Turpat atradās arī nejaušs aculiecinieks – šveiciešu uzņēmējs Anrī Dināns (1828-1910), kuru notikušais dziļi iespaidoja. Iesaistot vietējos iedzīvotājus, viņš organizēja palīdzības sniegšanu ievainotajiem. 1863. gadā Anrī Dināna darbs kļuva par pamatu Starptautiskā Sarkanā Krusta dibināšanai.

Savukārt Latvijas Sarkanā Krusta pirmsākumi saistāmi ar Krievijas Ievainoto un slimo karavīru aizgādības biedrību. Tā dibināta 1867. gadā, bet 1879. gadā to pārdēvēja par Krievijas Sarkano Krustu. Šīs organizācijas sastāvā ietilpa arī Vidzemes un Kurzemes guberņas Sarkanā Krusta komitejas.

Līdz Pirmajam pasaules karam Rīgā darbojās Sarkanā Krusta ambulance, slimnīca un žēlsirdīgo māsu kursi, bet Asaros pastāvēja Sarkanā Krusta sanatoriju. Kurzemes guberņā, Jelgavā un Liepājā, darbojās Sarkanā Krusta ambulances un slimnīcas. Kā viens no ilggadējiem Kurzemes guberņas Jelgavas Sarkanā Krusta nodaļas vadītājiem bija vēlākais Latvijas Republikas pirmais prezidents Jānis Čakste (1859-1927), kurš šo biedrību vadīja no 1887. gada.

Beidzoties karam, 1918. gada 20. novembrī, divas dienas pēc Latvijas Republikas proklamēšanas, pēc ārsta Jāņa Jankovska (1876-1925) ierosmes tika dibināts Latvijas Sarkanais Krusts. Tā sākotnējā palīdzība bija vērsta uz karā ievainoto, sakropļoto un slimo, kā arī atbrīvoto karagūstekņu aprūpi un palīdzības sniegšanu. 1920. gadā biedrība par savas darbības mērķi izvirzīja tautas veselības aizsardzību un kopšanu. Latvijas Sarkanā Krusta struktūrā ietilpa reģionālās nodaļas, slimnīcas, sanatorijas, žēlsirdīgo māsu skolas, aptiekas, noliktavas, darbnīcas, ātrās palīdzības transports, veselības kopšanas punkti, izdevējdarbība un citas iestādes. Latvijas Sarkanais Krusts bija lielākā un plašākā organizācija Latvijā starpkaru periodā. 1940. Gadā Latvijas Sarkanais Krusts tika iekļauts PSRS Sarkanā Krusta sastāvā un darbojās kā Latvijas PSR Sarkanā Krusta komiteja. 1991. gadā Latvijas Sarkanais Krusts savu darbību atjaunoja.

Liepājā Sarkanā Krusta nodaļa dibināta 1877. gadā, lai sniegtu palīdzību krievu-turku karā (1877-1878) ievainotajiem, saslimušajiem un sakropļotajiem karavīriem. Pēc kara nodaļa vāca ziedojumus un līdzekļus cīņai ar dažādām infekciju slimībām, piemēram, difteriju. 1897. gadā Liepājas Sarkanā Krusta nodaļa atvēra savu slimnīcu un ambulanci pilsētas iedzīvotājiem K. Uliha ielā 54, taču 1915. gadā savu darbību tā bija spiesta pārtraukt. Krievu-japāņu kara laikā (1904-1905) Sarkanā Krusta Liepājas nodaļa noorganizēja un uzturēja lazareti, kas bija nosūtīta uz kaujas vietām Mandžūrijā, to vadīja ķirurgs J. Jankovskis.

1919. gada 10. martā tika izveidota Latvijas Sarkanā Krusta reģionālā nodaļa Liepājā, par kuras vadītāju kļuva slavenā Liepājas ārsta Jēkaba Alksņa (1870-1957) dzīvesbiedre, sabiedriskā darbiniece Luīze Elizabete Alksne (1873-1941). Pavasarī Liepājā tika ierīkota Sarkanā Krusta lazarete ar 70 gultasvietām J. Alkšņa privātklīnikā Graudu ielā 28, kas bija paredzētas Brīvības cīņās ievainotajiem karavīriem. Tai pašā gadā lazareti pārcēla uz Korsakēviča ielu 16 (tag. Sporta iela 16), bet 1920. gadā tajā atklāja ambulanci.

Starpkaru periodā Liepājā darbojās vairākas Latvijas Sarkanā Krusta ārstniecības iestādes, kuras uzturēja Liepājas nodaļa. 1922. gada plaušu tuberkulozes (tbc) slimnieki varēja apmeklēt dispanseru, bet pa vasaru ārstēties Bātes tbc sanatorijā, kuru atklāja tai pašā gadā. Sanatoriju vadīja ārsts Fēliks Vallis (1895-1943). Abas iestādes darbojās līdz 1931. gadam. Mātēm ar maziem bērniem bija iespēja apmeklēt veselības kopšanas punktus Vecliepājā un Jaunliepājā.

1931. gadā Liepājā Latvijas Sarkanais Krusts atklāja divas jaunas iestādes slimnīcu un sanatoriju. Slimnīcu ar 50 gultas vietām atvēra Korsakēviča ielā 16 un to līdz 1940. gadam vadīja ārsts un sabiedriskais darbinieks Jānis Sprūde (1864-1940). Liepājas kaulu tuberkulozes sanatoriju Karostā, bijušajā Jūras virsnieku saietu namā ar 180 gultas vietām atklāja 8. novembrī. 1933. gadā sanatoriju pārdēvēja pirmā Latvijas Sarkanā Krusta priekšnieka vārdā – prof. Jāņa Jankovska Liepājas kaulu tuberkulozes sanatorija. Kādu laiku sanatorijā strādāja Liepājā pazīstamā ķirurģe Emīlija Cena.

Savukārt Liepājas apkārtnē darbojās Latvijas Sarkanā Krusta Sakas-Ulmales un Rucavas nodaļa. Sakas-Ulmales nodaļa dibināta 1931. gada 16. augustā, veselības kopšanas punkts tika atvērts Pāvilostā un to vadīja ārsts Abrams Levenšteins (1904-1941). Rucavas nodaļa tika dibināta 1932. gada 30. novembrī, bet veselības kopšanas punkts Rucavā (Paurupē) darbojās no 1928. gada, bet tās filiāle Papē no 1937. gada.

Liepājas pilsētas un apkārtnes skolās aktīvi darbojās Latvijas Jaunatnes Sarkanā Krusta pulciņi, piemēram, Grobiņā, Rucavā, Asītē, Aizputē, Pāvilostā un citur. Savukārt bijušajā Bātes sanatorijā darbojās Latvijas Bērnu palīdzības savienības atpūtas nams mātēm un bērniem.

Padomju laikos Liepājā darbojās Latvijas PSR Sarkanā Krusta Liepājas komiteja, kas 1991. gadā tika likvidēta un tās vietā dibināta Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas komiteja. Tai bija 14 nodaļas Liepājas pilsētas un rajona teritorijā. Mūsdienās, pēc 2012. gada reorganizācijas, darbojas Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komitejas Liepājas un Grobiņas nodaļas.

LSK J. Jankovska Liepājas kaulu tuberkulozes sanatorija, bērnu nodaļa. Liepāja, 20. gs. 30. gadu vidus

LSK J. Jankovska Liepājas kaulu tuberkulozes sanatorija, bērnu nodaļa. Liepāja, 20. gs. 30. gadu vidus

LSK J. Jankovska Liepājas kaulu tuberkulozes sanatorija, gaisa un saules peldes. Liepāja, 20. gs. 30. gadu vidus


Žēlsirdīgo māsu civilās aizsardzības apmācības  Rīgas Žēlsirdīgo māsu skolā , Rīga  30. gadi

 

vairāk
Atbalsta grupa cilvēku ar demenci tuviniekiem
Pievienots: 03 Nov 2014.
Lai veicinātu personu ar demenci rehabilitāciju un integrāciju sociālajā vidē uzturot, attīstot vai atjaunojot laika gaitā zudušās sociālās un funkcionālās prasmes un sniegtu psiholoģisko atbalstu, ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta( EEZ) un  Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) projektu atbalstu Nevalstisko organizāciju  programmai, Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes komiteja sadarbībā ar biedrību „Integrācijas Inkubators”    Ventspilī īsteno projektu „Atstumtības riska mazināšana personām ar demenci”.

 Viens no Dienas centra personām ar demenci uzdevumiem ir paplašināt to ģimeņu resursus, kurās ir personas ar demenci, iesaistot ģimeņu locekļus minēto personu atbalsta sistēmā. Tāpēcprojektā tiek uzsākta jaunu sešu nodarbību ciklu aktivitāte: apmācības demento klientu ģimenes locekļiem. Nodarbībās tiks sniegtas zināšanas par demences izpausmes formām, izmaiņām kognitīvos procesos, saskarsmes īpatnībām ar dementiem klientiem, kā arī piedāvāts apgūt iemaņas dažādu emocionālo stāvokļu identificēšanā , lai  radītu priekšstatu par iespējām palīdzēt sev.  Līdztekus informācijai par minēto saslimšanu, klientu ģimenes locekļiem būs iespējams saņemt psiholoģisko atbalstu. Aicinām personas, kuras ikdienā ir novērojušas demences izpausmes pie saviem ģimenes locekļiem uz nākamo nodarbību Ventspilī, Talsu ielā 39, LSK Kurzemes komitejas sociālo pakalpojumu centrā „Ventiņmāja”6. novembrī, laikā  no plkst. 17.30-19.30.
Projekts tiek īstenots laika posmāno 2014. gada 1. jūlija līdz 2015. gada 28. februārim un tā  kopējais finansējums ir 21 750 EUR, no kura 19 575,10 EUR ir   finanšu līdzekļi no EEZ un SIF, bet  1075,00 EUR pašu projekta īstenotāju līdzfinansējums. Savukārt kopš 2014.gada 1.augusta projekta realizācijai nepieciešamo līdzfinansējumu 1100.01 EUR apmērā piešķīrusi Ventspils pilsētas pašvaldība.

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.